Autor:
Data:
27.05.2025
Umów konsultację przez video rozmowę lub LiveChat i skorzystaj z pomocy naszych doświadczonych prawników.
Dobrowolne poddanie się karze może być znacznie korzystniejszym rozwiązaniem w procesie karnym. Warto wiedzieć kiedy ta opcja jest możliwa.
Dobrowolne poddanie się karze jest rodzajem dogadania się z prokuratorem lub sądem. Pozwala zdecydowanie szybciej zakończyć proces karny, jednocześnie daje możliwość wpłynięcia na wysokość kary. Przed złożeniem wniosku warto skonsultować się z prawnikiem takim jak na przykład adwokat z Wrocławia specjalizujący się w sprawach karnych.
Polskie prawo przewiduje kilka instytucji które umożliwiają złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze. Zgodnie z kodeksem postępowania karnego wyrok skazujący bez przeprowadzania rozprawy i postępowania dowodowego można wydać, jeżeli nastąpi dobrowolne poddanie się karze jeszcze przed wniesieniem aktu oskarżenia w postępowaniu przygotowawczym lub już po skierowaniu aktu oskarżenia do sądu, ale przed doręczeniem zawiadomienia o terminie rozprawy, albo też jeżeli strony porozumieją się w toku postępowania sądowego.
Na etapie postępowania przygotowawczego wniosek składa oskarżony lub jego obrońca. Także prokurator może wyjść z taką inicjatywą. Oskarżony przyznaje się do zarzucanych mu czynów – w treści wniosku proponowane są kara czy środki karne. W związku z tym, nie trzeba przeprowadzać rozprawy. Należy jednak uznać, że jeżeli dojdzie do apelacji, oskarżony nie będzie miał prawa do kwestionowania ustaleń faktycznych będących podstawą wyroku, ani nie będzie mógł wnosić zarzutów w odniesieniu do wysokości zasądzonej kary.
Przed rozprawą wniosek o dobrowolne poddanie się karze może złożyć oskarżony. W związku z nim, wyrok skazujący może zapaść na posiedzeniu, co istotne – tylko wtedy gdy przedmiotem sprawy był występek. We wniosku oskarżony musi wskazać propozycję kary lub środka karnego, ale też rozstrzygnięcia odnoszącego się do kosztów procesu. Sąd może orzec bez otrzymywania zgody prokuratora.
Jeszcze przed zakończeniem pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych, można złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Ma to prawo zrobić wyłącznie oskarżony. Co istotne, w tej sytuacji zgodę musi wyrazić prokurator, ale również nie może sprzeciwić się oskarżony.
Warto wiedzieć, że występują jeszcze inne przesłanki konieczne do tego, aby można było skazać bez przeprowadzenia rozprawy, lub też wydać wyrok zgodny z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze w czasie rozprawy. Najistotniejszą kwestią jest oczywiście przyznanie się do winy. Dla sądu zaistniałe okoliczności nie powinny budzić żadnych wątpliwości. Bardzo istotna jest też odpowiednia postawa oskarżonego, która pozwala stwierdzić, że jeżeli sąd wyrazi zgodę na dobrowolne poddanie się karze, cel zostanie osiągnięty. Niezwykle istotne jest też to, że aby skazać bez rozprawy, nie można mieć do czynienia ze zbrodniami. Warto też wspomnieć, że każdorazowo, jeśli mowa o wniosku oskarżonego, może on działać przez swojego obrońcę.
Dobrowolne poddanie się karze to instytucja, która może poprawić sytuację oskarżonego, szczególnie, jeśli szanse uzyskania wyroku innego niż uniewinniający są znikome.
Redakcja
Nasza redakcja to zespół doświadczonych adwokatów i prawników, którzy z pasją i zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą prawniczą. Każdy członek naszego zespołu posiada bogate doświadczenie zawodowe oraz specjalistyczną wiedzę w różnych dziedzinach prawa.
Zobacz więcejPrzeczytaj również
Najnowsze wpisy
Umów się na poradę prawną online
Wnioski
Prawo karne
Wnioski
Prawo karne
Wnioski
Prawo karne
Wnioski
Prawo karne
Wnioski
Prawo karne
Wnioski
Prawo karne
Wnioski
Prawo karne